Wyżymanie postaci

Dawno temu, gdy jeszcze prowadziłem sesje forumowe, a posty na moim blogu pojawiały się z mniejszą niż większą regularnością, popełniłem pewien post dotyczący pomagania graczom w tworzeniu ich postaci. Wtedy myślałem, że to jedyny słuszny sposób. Teraz wiem, że nie, bo z czasem przestałem go stosować. Nie dlatego, że jest zły, raczej ze względu na specyfikę sesji forumowych. Brały w nich udział doświadczone postacie z konkretnymi pomysłami na życie i na wspieraniu tworzenia takich postaci skupia się właśnie mój pomysł.

W moim obecnym prowadzeniu tworzenie ambitnych postaci z pomysłem na siebie nie jest już takie istotne. Bohaterowie raczej rozwijają się w toku wydarzeń a ich cele, jeśli jakieś mają, nie są zdradzane przez graczy. Po tym, jak przeczytałem ten stary post, pomyślałem jednak, że mógłbym powrócić do stosowania tej techniki. Że wprowadziłaby ona pewien powiew świeżości do sesji i przyczyniła się do powstawania ciekawszych bohaterów.

Nazwałem ten sposób „wyżymaniem postaci”. Dlaczego? W skrócie polega on na wyciąganiu z pomysłu na postać tego, co jest w nim najważniejsze. Jasną sprawą jest, że nie zawsze zależy nam na tym, aby już od razu rozgryźć swoją postać. Chcemy się dać zaskoczyć. Z drugiej strony – postać zawsze może się rozwinąć i zmienić wartości, którymi się kieruje.

Nie ograniczyłem się jednak do ogólnego pomysłu. Technikę „wyżymania postaci” rozpisałem w punktach, dodając do każdego z nich komentarz i przykłady pomagające w zrozumieniu jego istoty. Poniższe wskazówki przepisałem niemal od nowa, ale sens całości został zachowany. W przykładach posługuje się moją postacią z sesji Cyberpunk na Fate Core.

 1. Zadaj pytanie: Jaki jest cel Twojej postaci? Co chce osiągnąć?
  Cele mogą być rozmaite. Materialne, niematerialne, wzniosłe lub zupełnie przyziemne. Powinniśmy się skupić na tych głównych, ale jeśli postać nie ma głównego celu, za to kilka ważnych jak najbardziej, to ich wyszczególnienie też jest ok. Potem z każdym celem robimy coś dalej. Jeśli jest to cel na całe życie, to na razie odkładamy go na bok. Jeśli nie, przechodzimy do punktu 2.
  Przykład: Cele Diego to: odzyskać pamięć, odciąć się od sekty, znaleźć swoje miejsce w świecie
 2. Zadaj pytanie: – A jak postać osiągnie już ten cel, to co zrobi potem? Co wtedy będzie ją napędzać?
  Ten punkt powstał dla krótkich albo bardzo konkretnych celów. Chcę mieć swoją karczmę, chcę zabić X, chcę zostać królewskim paladynem. No dobrze, ale co dalej? Ludzie tacy jak poszukiwacze przygód rzadko spoczywają na laurach. Zawsze chcą mieć więcej, lepiej, wyżej. Spytaj więc od razu o cel ostateczny. Gracz może nie być gotowy na takie pytanie, ale to dobrze. Dzięki temu lepiej przemyśli swoją postać.
  Przykład: Ciężko powiedzieć, co Diego zrobi po odzyskaniu pamięci albo jak długo będzie szukał miejsca w świecie. Odcięcie się od sekty jest natomiast czymś realnym. I gdy uda się to zrobić i nie będzie go już ścigała ta część jego przeszłości, to Diego skupi się na innych celach. Odcięcie się od sekty jest ważnym celem, ale prowadzi donikąd. Tak też się zdarza.
 3. Zbierz notatki z punktów 1 i 2. Patrząc na ostateczne cele Twojej postaci, mam wrażenie, że najważniejszą wartością w jej życiu jest … Zgadzasz się z tym?
  Mając już przegląd celów, pragnień i planów danego bohatera możesz zacząć wyciągać wnioski. Łączyć cele w grupy, wyłapywać sprzeczności i nieścisłości. Z tego chaosu powoli zaczną wyłaniać się najważniejsze wartości bohatera. Coś, z czego nie zrezygnuje, nawet gdyby odpuścił któreś ze swoich celów.
  Przykład: U Diego jego chęć odzyskania pamięci, odcięcie od sekty i szukanie miejsca w świecie wskazują ewidentnie na potrzebę wolności.
 4. Pomyśl nad możliwościami dopracowania i rozwoju bohatera
  Widząc przed sobą obnażone wartości postaci, możesz ty albo gracz zaproponować jakieś zmiany. Jeśli okazało się, że wszystkie cele postaci wyrażają tylko jedną wartość, możesz zechcieć dorzucić jej jakąś inną dla równowagi. Gdy ma za dużo wartości – wybrać te najważniejsze.
  Przykład: Diego z jego pragnieniem wolności jest postacią zbyt jednowymiarową. Już na pierwszej sesji okazało się, że ciężko jest grać na samej mrocznej przeszłości, więc już w czasie gry zyskał on swoją drugą naturę gadżeciarza, który w swoich metalowych kończynach skrywał więcej zabawek niż Inspektor Gadżet. Gdyby przekuć to na wartość, to stawiałbym na samowystarczalność. Grając Dario, lubiłem czuć, że jestem zdolnym do wszystkiego jednoosobowym oddziałem specjalnym. Przebrany za dziadka wchodziłem do szpitala, by wydobyć pilnie strzeżonego więźnia albo dawałem się złapać łowcom cyborgów, aby wydostać kumpla z ich lochów.

To, co najważniejsze – choć przepis, który podałem, składa się z listy punków i konkretnych pytań, to najlepiej zastosować go wplatając te pytania w rozmowę. Gracz nie musi nawet wiedzieć, że atakujemy go jakąś techniką opisaną na blogu w Internecie. Cała ta „metoda” opiera się głównie na zainteresowaniu postacią gracza i rozmowie, na którą często nie ma się zwyczajnie czasu. Jeśli więc, drogi czytelniku, nie zamierzasz stosować opisanych tu propozycji, to pamiętaj jedno – rozmawiaj ze swoimi graczami. Na pewno ten trud nie pójdzie na marne.