Narzędzia do planowania

Jest wiele narzędzi i sposobów, których można użyć aby zaplanować sesję. Większość z nas zaczynała prawdopodobnie od ołówka i kartki papieru albo pustej strony w edytorze tekstu, ale istnieje więcej technik i narzędzi, które mogą wspomóc nas w planowaniu. Omówię tutaj kilka z nich i jak zwykle będą to rzeczy, których sam używam.

Notatki

Czasem jest tak, że idziesz sobie ulicą i nagle wpada do głowy pomysł. Pomysł na całą sesję albo tylko jedną scenę, postać czy lokację. Dobrze jest takie pomysły zapisywać i w tym celu możesz albo nosić ze sobą zawsze mały notesik z ołówkiem albo (jeśli cały czas masz przy sobie smartfona) zainstalować aplikację do notatek. Ja używam Google Keep, ale na rynku dostępne są dziesiątki innych rozwiązań. Dla mnie zaletą Keepa jest to, że ma zarówno aplikację na smartfona oraz stronę interenetową a notatki można robić nie tylko tekstowo (można zapisać głosowo, zrobić zdjęcie albo naszkicować palcem po ekranie). Nie jest to może narzędzie wspomagające samo planowanie sesji, ale pomaga lepiej wyłapywać i zarządzać pomysłami, które przecież przychodzą nam do głowy w różnych losowych momentach dnia.

Mapy myśli

Każdy chyba zna koncept mapy myśli – grafu przedstawiającego różne połączone ze sobą pomysły, który ma obrazować to w jaki sposób są one połączone w naszej głowie. Mimo że wiele osób o tym słyszało, to wciąż stosunkowo niewiele to stosuje. Sam zaliczałem się przez długi czas do tej grupy dopóki nie trafiłem kiedyś przypadkiem na szkolenie dotyczące map myśli, które w prosty i przyjemny sposób wytłumaczyło mi jak ich używać. Od tamtej pory stosuje to narzędzie gdy chcę zebrać w jednym miejscu pomysły odnośnie jednej sesji i nadać im jakąś strukturę – czy to na poziomie skojarzeń czy już planując kolejne części sesji. Używam do tego narzędzia XMind, które sprawdza się najlepiej. Bardzo chciałbym używać czegoś innego bo Xmind potrafi nieźle zamulić komputer, ale nic lepszego nie znalazłem. Jeśli wy macie jakieś lepsze narzędzie – dajcie znać. Nie trzeba jakiegoś wielkiego przeszkolenia, aby używać map myśli. W gruncie rzeczy chodzi po prostu o notowanie kolejnych pomysłów w formie struktury. Nie potrafię polecić jakiegoś dobrego kursu czy też tutoriala, ale na Youtubie jest pełno prezentacji o mapach myśli, więc na pewno da się znaleźć coś wartościowego. Przykładową mapę myśli o mojej sesji w znajdziecie powyżej.

Kanban board

Jeśli w pracy nad swoją sesją masz wiele rzeczy do zrobienia a całość rozciągnięta jest mocno w czasie, to fajnym pomysłem jest wymyślenie jakiegoś sposobu na zarządzanie listami rzeczy do zrobienia. W tym może pomóc na przykład tablica kanbanowa. Jest to sposób organizacji pracy zakładający, że poszczególne zadanie przejdzie przez szereg stadiów aż do pełnej realizacji i został wymyślony aby usprawnić pracę taśm produkcyjnych w fabrykach. W dzisiejszych czasach korzysta się z tego również do organizacji pracy w projektach IT albo nawet do projektów w życiu prywatnym. Przykładowa tablica znajduje się na obrazku powyżej a całe clue polega na tym, że zapisujemy postęp nad kolejnymi zadaniami przesuwając je do kolejnych kolumn. Najprostszy tego typu system ma trzy kolumny: do zrobienia, w trakcie i zrobione. Jest to nie tylko świetne narzędzie do zarządzania zadaniami, ale można w ten sposób śledzić postęp na sesji albo oznaczać użyte już losowe motywy i pomysły. Większosć tego typu systemów ma ogromne możliwości konfiguracji, więc można dostosować to narzędzie do swoich potrzeb. Systemem zaprezentowanym powyżej i tym, z którego korzystam ja jest Trello.

Znacie jakieś inne narzędzia, które wspomagają was w planowaniu sesji? Napiszcie o nich w komentarzach!