Formularze i ankiety

Prowadzenie sesji to głównie praca z ludźmi a jako że zwykle mamy do czynienia z więcej niż jednym graczem w drużynie, to czasem chcemy przyspieszyć podejmowanie decyzji i zamiast rozmawiać z każdym z osobna używamy ankiety czy innego systemu do głosowania, który zbierze za nas odpowiedzi i przedstawi w dogodnej formie tabelki. I dzisiaj opowiem właśnie o tego typu rozwiązaniach.

Ustalanie terminu sesji

Najpopularniejszym narzędziem na rynku do ustalania terminów jest doodle.com. Możemy stworzyć tam stronę, do której link podamy naszym graczom a oni będą mogli wybrać pasujące im terminy  z tych przygotowanych przez nas. Strona ma nawet aplikację mobilną, więc powiadomienia o wypełnieniu ankiety możemy otrzymać niemal natychmiast. Doodle ma też swoją mniej znaną alternatywę, która jest świetnym rozwiązaniem dla ludzi ceniących swoją prywatność w internecie. Jest też dużo prostszą stroną, dzięki czemu szybciej się ładuje w przeglądarce. A nazywa się podobnie bo dudle.

Burza mózgów

Doodle pozwala również na tworzenie głosowań niezwiązanych z terminami, ale są sytuacje gdy ten system sobie nie poradzi. To burze mózgów, ankiety polegające na zbieraniu pomysłów i głosowaniu na nie. Najprostszym i najłatwiejszym w obsłudze systemem do burzy mózgów jaki znam są głosowania na Facebooku. Na prawdę, próbowałem długo znaleźć jakąś sensowną alternatywę, ale jeśli nie macie jakichś wygórowanych wymagań odnośnie dodatkowych funkcjonalności, to wszystko czego potrzebujecie jest już na fejsie.

Zbieranie danych

Od kiedy usłyszałem o tzw. „Same Page Tool” postanowiłem zautomatyzować zbieranie tych informacji od graczy za pomocą formularza. I dla nikogo nie powinno być już nowością, że użyłem do tego formularza Google. W tej chwili są one szeroko używane nie tylko przez nerdów, ale przez studentów zbierających dane do pracy magisterskiej, jako zapisy na wydarzenia oraz do wielu innych celów w firmach, które używają Google Apps jako swojej platformy w chmurze. Jeśli więc potrzebujesz zebrać jakieś informacje od graczy, to formularze Google są świetnym sposobem na załatwienie tego w sposób szybki i elegancki.

Na koniec

Te wszystkie wspaniałe narzędzia, które przyspieszają naszą pracę mają pewien skutek uboczny, o którym warto pamiętać. Gdy zarzucasz swoich graczy linkami do kalendarzy, eventów i formularzy, to mogą poczuć się przytłoczeni tym wszystkim i nie zrobią nic. Musisz też wiedzieć, czy zależy Ci rzeczywiście na tym, aby każdy wypełniał ankietę osobno. W przypadku ankiety dotyczącej stylu gry dobrze jest jak każdy ją wypełni sam a dopiero potem dyskutujecie ostateczny kształt zasad. W przypadku terminu sesji z kolei, jeśli ustala się go razem z innymi, to jakiś gracz może zmienić zdanie w sprawie swojej dostępności albo przekonają go do tego inni. Nie ma uniwersalnych sposobów, zawsze treba dostosować narzędzia i metody do sytuacji.