Twoja sesja na Facebooku

Facebooka można lubić albo nie lubić, ale na pewno nie można go ignorować. W dzisiejszych czasach to nie tylko strona do podglądania aktywności znajomych, wypełniania głupich quizów albo hodowania wirtualnej marchewki. Dla wielu to również ulubione medium komunikacji z innymi ludźmi. Ba, nawet z firmami poprzez ich fanpejdże. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji jak ja i większość Twoich znajomych ma konto na portalu Marka Zuckerberga, to zastanów się – dlaczego by nie wykorzystać go jako sposobu na lepszą organizację swoich sesji? Ja robię to już od jakiegoś czasu, w tej notce opowiem Ci co i jak.

Poszukiwanie graczy/mg

Jeśli szukasz nowych graczy albo MG, to Facebook może przyjść ci z pomocą. Jest tutaj wiele grup dla graczy i mg, na których możesz kogoś znaleźć. Są to zwykle społeczności lokalne, ale jeśli dla Twojego miasta takowej nie ma, to możesz popytać na grupie jakiegoś miasta w pobliżu albo na Panie i Panowie, zagrajmy w RPG. Listę części z tych grup znajdziesz na gryfabularne.pl, ale jeśli nie będzie tam Twojego miasta, to nie trać nadziei i daj szansę facebookowej wyszukiwarce. Może od czasu ostatniej aktualizacji strony powstała nowa grupa?

Własna grupa

Gdy już znajdziesz kilkoro graczy, którzy będą chcieli z Tobą pograć a planujesz dłuższą kampanię możesz rozważyć stworzenie facebookowej grupy dedykowanej Twojej grze. Zyskasz w ten sposób forum wymiany informacji z graczami, będziesz mógł tam publikować dokumenty albo uploadować przydatne do kampanii pliki. Pamiętaj tylko, aby grupa była ustawiona jako „tajna”, aby nie próbowali wejść do niej ludzie z zewnątrz.

Wydarzenia

Jeśli masz smartfona i śledzisz powiadomienia z Twojego kalendarza, to pewnie przyda Ci się również przypomnienie o nadchodzącej sesji. Na początku może Ci się to wydawać przerostem formy nad treścią, ale zakładanie osobnego Facebookowego wydarzenia to świetny pomysł. Nie tylko Twoi gracze zostaną o nim automatyczne powiadomieni, to jeszcze będziesz mógł ustawić odpowiedni tytuł i obrazek tła, aby rozbudzić ciekawość graczy albo dać im do myślenia. Jeśli coś pójdzie nie tak, to wszelkie dyskusje o przesunięciu terminu sesji mogą być prowadzone w wydarzeniu, przez co nie będą one zaśmiecać kampanijnej grupy.

Messenger

Jeśli potrzebujesz coś szybko przekazać graczom albo rozgrywasz jakieś akcje między sesjami, to Messenger jest Twoim przyjacielem. Jest to nie tylko komunikator tekstowy! Możesz nim dzwonić a nawet odbywać video rozmowy. Najlepsze jest jednak to, że w czatach możesz zmienić pseudonim każdego z rozmawiających, dzięki czemu czat z Twoimi graczami możesz śmiało zmienić w rozmowę waszych postaci.

 

Mam nadzieję, że te kilka prostych pomysłów zainspirowało cię do używania Facebooka również aby wspomóc organizację swoich sesji. Jeśli masz jakieś pytania albo chcesz podzielić się swoimi pomysłami, to zapraszam do dyskusji o tym na moim Fanpage’u na Facebooku :)